Chcesz rozwijać mocne strony Twoich dzieci? Zastanawiasz się, jak to zrobić i skąd czerpać wiedzę? Przygotowałam listę 5 książek, od których warto zacząć. Zapraszam do lektury!

1. „TalenTY. Odkryj, rozwiń, zbierz owoce Izabela Antosiewicz

Źródło zdjęcia: Allegro

Cenię tę książkę za proste definicje, przykłady z życia i takie ciepło bijące z kartek. Autorka jest mamą trójki dorosłych dzieci i certyfikowaną trenerką Instytutu Gallupa. Odwołuje się nie tylko do samego badania CliftonStrengths, ale też – do Pisma Świętego (przypowieść o talentach). „TalenTY” to dobry punkt wyjściowy, jeśli zastanawiasz się, czy rodzicielstwo oparte na mocnych stronach sprawdzi się w Twojej rodzinie.

[Każdy] człowiek ma talenty, ale wciąż jest na świecie mnóstwo osób, które twierdzą, że nie mają żadnego. Takie przekonanie rodzi się w nas czasami pod wpływem środowiska, które chce kształtować naszą osobowość według własnego uznania (…) Czasami żartuję: „Nie wiesz, jakie masz talenty? Przyjrzyj się temu, co krytykuje twoja rodzina. To jest najprawdopodobniej twój największy potencjał, bo to cię wyróżnia. Oni to krytykują, gdyż kompletnie tego nie rozumieją, więc trudno im to zaakceptować.

TalenTY. Odkryj, rozwiń, zbierz owoce Izabela Antosiewicz

2. „Odkryj silne strony swojego dziecka” Jenifer Fox

Źródło zdjęcia: Bee.pl

Jenifer Fox jest dyrektorką szkoły, która realizuje jej autorską metodę nauczania w oparciu o mocne strony. Najbardziej lubię w tej książce dosadny opis stanu edukacji (bez lukru) i mnóstwo prostych ćwiczeń – i dla rodziców, i dla dziecka. Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, najbardziej z niej skorzystasz.

W rozwijaniu silnych stron u młodych ludzi nie chodzi tylko o poprawienie im samopoczucia. Nie chodzi o zwykłe pochwały ani o dowartościowywanie. Rzecz w tym, aby ożywić wewnętrzny potencjał dziecka i umożliwić mu spełnienie oraz sukcesy zarówno w życiu, jak i w szkole

Odkryj silne strony swojego dziecka J. Fox

3. „Strengths-based parenting” Mary Reckmeyer

Źródło zdjęcia: Amazon

Tę pozycję polecam:
– fanom badania talentów Gallupa (czyli CliftonStrengths) lub każdemu, kto planuje badanie wykonać;
– osobom posługującym się swobodnie językiem angielskim – książka niestety nie jest dostępna w języku polskim.

Książka wyjaśnia, czym jest rodzicielstwo oparte na mocnych stronach; oczywiście bazuje na psychologii mocnych stron i podejściu Gallupa. Opisuje wszystkie 34 talenty Gallupa plus dodatkowo 10 talentów dla dzieci. Te ostatnie bada Clifton Youth StrengthsExplorer – to takie badanie w wersji dla dzieci. Nawiasem mówiąc, Mary Reckmeyer jest nie tylko autorką książki i ww. badania, ale też córką Donalda Cliftona, twórcy badania CliftonStrengths.

Fajnym bonusem w cenie książki są 2 kody do wykonania badania – jeden kod na badanie dla nastolatków i dorosłych (15+) oraz jeden kod dla dzieci w wieku 10-14 lat. Kody znajdziecie w specjalnej kieszonce wewnątrz książki. (Może być przydatne, jeśli planujesz wykonać to badanie tak czy inaczej).

Jako dorośli musimy uważać, jak oceniamy dzieci. Możemy sprawić, że będą w siebie wątpić. Możemy utrudnić im stanie się kimś wielkim. Możemy je nawet zniszczyć. Ale nie możemy ich zmienić, nie naprawdę. Nie możemy zmienić ich w kogoś, kim nie są. Za to możemy sprawić, że będzie im łatwiej i przyjemniej być sobą.

Strengths-based parenting” Mary Reckmeyer (tłumaczenie własne)

4. „The Strength Switch Lea Waters

Źródło zdjęcia: Amazon

Tytułowy „strength switch” to przełącznik mocnych stron. Ludzki mózg ma wryte oprogramowanie „wszędzie szukaj zagrożeń, zakładaj złe zamiary, zwracaj uwagę na słabości i wady”. I w ten sposób sabotuje rodzicielstwo oparte na mocnych stronach. Dlatego potrzebujesz takiego przycisku, by nie wybuchnąć, gdy kolejny raz Twoje dziecko zrobiło coś nie tak, jak byś chciała. Ta książka Ci w tym pomoże.

Szczególnie polecam Ci ją, jeśli (tak jak ja) lubisz szerszy kontekst i informacje osadzone w ewolucji, opisie, jak działa nasz mózg, jak rozwijają się dzieci itd.

Niestety, ta pozycja również nie jest dostępna w języku polskim. Dlatego łap cytat poniżej, który sama przetłumaczyłam:

Przełącznik mocnych stron (…) ma moc przypominania mi, że abym mogła z sukcesem wychowywać w oparciu o mocne strony, potrzebuję widzieć, co moje dzieci zrobiły dobrze, zanim popatrzę na to, co zrobiły źle. Potrzebuję skoncentrować się na ich mocnych stronach, a dopiero potem na słabościach. (…)

To takie mentalne uszczypnięcie – żebyś skoncentrowała się intensywnie na mocnych stronach. Przestawia cię z negatywnego na pozytywne. Pozwala ci zobaczyć mocne strony twojego dziecka w chwili napięcia.

The Strength Switch Lea Waters (tłumaczenie własne)

5. „Play to their strengths” Analyn and Brandon Miller

Źródło zdjęcia: Amazon

Ta książka to moje najnowsze odkrycie. Autorzy mają siódemkę dzieci. Ona jest agentem nieruchomości, on – certyfikowanym trenerem Instytutu Gallupa. Razem napisali tekst, który pochłonęłam – pogodny, czuły i konkretny.

W książce znajdziesz zarówno przykłady z życia rodziny, jak i mnóstwo świetnych ćwiczeń i pytań coachingowych. Łączą doświadczenie rodzicielskie (w tym kolekcję popełnionych błędów) z podejściem Gallupa. Mnie zainspirowali! Niestety, ta pozycja również nie jest dostępna w języku polskim.

[Wcześniej] naszym głównym pytaniem było: co powinniśmy, a czego nie powinniśmy robić jako rodzice? Nie przyszło nam do głowy, że zamiast tego powinniśmy pytać: Kim jest to dziecko? I jak je wychować, by wypełniło rolę, do której powołał je Bóg? (…)

Play to their strengths” Analyn and Brandon Miller (tłumaczenie własne)

Jakie masz przemyślenia po lekturze tego wpisu? Która pozycja najbardziej Cię zainteresowała? O czym jeszcze chcesz przeczytać? Jakich informacji szukasz? Napisz proszę w komentarzu lub wyślij do mnie wiadomość: daterlikowska@gmail.com W polityce prywatności sprawdzisz, jak dbam o Twoje dane osobowe.

Dobrego dnia!