Co czyni Cię wyjątkową? Jak to odkryć i zrozumieć? I po co właściwie to robić?

Popatrz na zdjęcie na górze wpisu. Każde ziarenko kawy jest nieco inne. Każde potrzebne. Natura uwielbia różnorodność. Dotyczy to również nas, ludzi. Jednak z jakiegoś powodu często, zamiast swoją różnorodność pielęgnować, próbujemy ją ukryć. Dopasować się do jakiegoś wzorca. Marzymy, by być tacy jak inni. Wierzymy w gotowy, uniwersalny przepis na sukces i spełnienie.

Ale taki uniwersalny przepis nie istnieje. Co nie oznacza, że nie możesz osiągnąć sukcesu. Jeśli chcesz, możesz. I to jak możesz! Tylko osiągniesz go po Twojemu. Na Twoich warunkach.

Nie kopiuj cudzego podejścia. Cudownie, że koleżanka z firmy, influencerka na IG albo autor bestsellera działa w dany sposób i odnosi sukcesy. To jest jej/jego sposób działania. Świat nie potrzebuje, byś stała się ich klonem. Potrzebuje, byś była sobą i działała w oparciu o to, co w Tobie wyjątkowe. Dlatego masz inne talenty i inne zadania do wykonania.

Nie odgrywaj cudzej roli. Bo kto wtedy odegra Twoją?

Po co Ci to?

Gdy rozumiesz swoją wyjątkowość zyskujesz coś wspaniałego – samoświadomość i samoakceptację. Wiesz, że nie musisz nikogo udawać. Żyjesz autentycznie. A badania naukowe mówią, że to właśnie autentyczność jest najważniejszym wyróżnikiem ludzi szczęśliwych.

Gdy opierasz życie na tym, co w Tobie najlepsze – jesteś pewna swojej wartości. Budujesz ją na świadomości siebie, a nie na opinii innych osób.

Potrafisz budować relacje z innymi ludźmi w oparciu o Twój naturalny sposób działania. Lepiej tłumaczysz innym, w jaki sposób myślisz, reagujesz; czego potrzebujesz, by działać najlepiej jak potrafisz. Tak, by inni Cię lepiej rozumieli; widzieli, co stoi za Twoimi słowami i czynami. Widzieli, co pozytywnego wnosisz do relacji.

Im bardziej doceniasz siebie, tym chętniej dzielisz się z innymi tym, co w Tobie najlepsze.

Im bardziej doceniasz siebie, tym bardziej doceniasz innych. Czasem nawet nieświadomie „zarażasz” ich tym podejściem. Pomyśl, jaką wartość to może wnieść do Twojej rodziny, przyjaźni, miejsca pracy?

Wierzę, że różnimy się, bo każdy z nas ma wyjątkowe zadanie do wykonania. Jednym z największych źródeł szczęścia i motywacji jest zrozumienie, jakie zadanie stoi przede mną? Jaką rolę mam w życiu wypełnić?

Na początku była świadomość

Jeśli jeszcze nie wiesz, co czyni Cię wyjątkową, nic straconego! To, że jesteś wyjątkowa – to pewne. Teraz czas to dokładnie nazwać i opisać. Możesz podejść do tego na 2 sposoby:

Możesz zgłębiać temat na własną rękę. Oto przykładowe pytania, które możesz sobie zadawać w tym procesie.

  1. W czym jestem naprawdę dobra?
  2. Co sprawia mi przyjemność?
  3. Co mnie motywuje do działania?
  4. Robienie czego mnie nie męczy, a najczęściej napełnia energią?
  5. Co komplementują we mnie inni? Co podziwiają? Za co mi dziękują?
  6. Co budzi moje największe niezrozumienie?
  7. W jakich sytuacjach myślę o innych: „jak można było tak postąpić?!”
  8. W jakich sytuacjach to, co robię lub mówię, jest powodem sprzeczki z innymi ludźmi?
  9. Co krytykują we mnie moi bliscy?

Paradoksalnie pytania 6-9 również dotyczą Twojej wyjątkowości. Pokażą Ci, że Twój sposób myślenia, działania różni się od tego, jak działają inni ludzie. Być może tylko nie do końca panujesz nad tym, jak działasz, skoro wywołuje to niezrozumienie albo wręcz konflikt. Kiedy sama pierwszy raz zrozumiałam, że inni serio mają inaczej niż ja, nastąpił przełom. Przestałam uznawać pewne rzeczy za oczywiste. Nauczyłam się lepiej komunikować swoje myśli i potrzeby. Mam teraz więcej wyrozumiałości i czułości do drugiego człowieka – i do samej siebie.

Jak inaczej możesz podejść do tematu?

Możesz skorzystać z gotowych testów psychometrycznych. Ubierają w słowa to, co czasem czujemy instynktownie, a co trudno jest nam opisać. Przykład? Badanie CliftonStrengths, popularnie zwane badaniem Gallupa, opisuje nasze talenty, czyli naturalne sposoby myślenia, działania i odczuwania. Zanim zrobiłam to badanie, wiedziałam, że lubię patrzeć na świat jak na siatkę procesów, naczyń połączonych. Wydawało mi się, że ludzie generalnie tak mają. Gdy zrobiłam badanie, zrozumiałam, że mój sposób postrzegania świata jest wyjątkowy. Dzieje się tak dzięki mojemu talentowi Współzależność (ang. Connectedness).

Wg Instytutu Gallupa szansa na to, że ktoś będzie miał dokładnie taki sam układ 5 najmocniejszych talentów wynosi 1 na 33 miliony.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w szukaniu odpowiedzi na te pytania, jestem tu dla Ciebie. Zobacz na mojej stronie, jak mogę Ci pomóc: https://dorotaterlikowska.pl/

Jakie masz przemyślenia po lekturze tego wpisu? O czym jeszcze chcesz przeczytać? Jakich informacji szukasz? Napisz proszę w komentarzu lub wyślij do mnie wiadomość: daterlikowska@gmail.com W polityce prywatności sprawdzisz, jak dbam o Twoje dane osobowe.

Dobrego dnia!