Chcesz przekuwać Twoje talenty w mocne strony? Doskonale! Bo badanie CliftonStrengths (czyli potocznie badanie Gallupa) jest dokładnie po to – by zmotywować Cię do dalszego rozwoju. Od czego jednak ten rozwój zacząć? Przeczytaj o 5 krokach, które sprawdziły się u mnie.

Źródło zdjęcia: Unsplash

Na początku była świadomość

Zacznij od poznania siebie.

Ech, banał – powiesz. Może i banał. Ale bez tego etapu daleko nie zajedziesz.

Bo narzędzie CliftonStrengths, jakkolwiek super, pozostaje – no właśnie – tylko narzędziem. To nie jest jakaś prawda objawiona na Twój temat. To nie wyrocznia, według której masz od tej pory żyć.

Samo badanie i raport, który otrzymałaś, może Ci pomóc ubrać w słowa to, co wiesz i myślisz na swój temat. Może Ci pomóc spojrzeć na niektóre Twoje cechy inaczej, przychylniej.

Ale potrzebujesz przełożyć te treści na Twoje własne, niepowtarzalne życie. Zdecydować, co w tym raporcie jest naprawdę o Tobie? Co chcesz dalej świadomie rozwijać?

Pamiętaj, że talent to taki naturalny sposób, w jaki myślisz, czujesz i działasz. To smykałka, którą już masz. Z jakim skutkiem tej smykałki używasz – to już inna sprawa. Bo właśnie Twoja mocna strona to taki talent, którego używasz świadomie i efektywnie, w niemal perfekcyjny sposób, by realizować to, co sobie zamierzyłaś. Więcej na ten temat poczytasz w tym wpisie:

Jak w takim razie dojść od talentu do mocnej strony?

Proponuję poniższe 5 kroków. Sprawdziły się w moim przypadku, może pomogą i Tobie?

1. Weź odpowiedzialność za własny rozwój

Piłeczka jest po Twojej stronie. I nikt nie zrobi tego za Ciebie. Wiem, że wiesz o tym.

Ale gdzieś tam w nas tkwi taki okruch nadziei, że tę odpowiedzialność można jednak zrzucić na pracodawcę, dział HR, coacha, bliską osobę, bliżej niesprecyzowanych innych.

Nie można. Serio.

Jak Ty sama nie zadbasz o własny rozwój – nikt o niego nie zadba.

Daj sobie czas, by to przetrawić. Powkurzaj się na te słowa, jeśli potrzebujesz.  (Ja potrzebowałam się powkurzać, zanim byłam gotowa przyznać przed sobą, że niepotrzebnie czekałam, aż inni „coś zrobią”). Przyjrzyj się, jak te słowa na Ciebie wpływają. Jeśli potrzebujesz i masz taką możliwość, porozmawiaj o tym z kimś bliskim, lub z zaufanym coachem czy terapeutą.

A potem, gdy będziesz gotowa, weź się do pracy. Rozwój własny jest super. A gdy kierujesz nim świadomie, staje się wielką mocą w Twoich rękach.

2. Poznaj dobrze Twoje talenty.

Przeczytaj uważnie swój raport. Poznaj swoje talenty. Jeśli możesz, sprawdź inne źródła – podzieliłam się moimi ulubionymi materiałami w tym poście:

Oraz w tym:

https://dorotaterlikowska.pl/5-zrodel-o-talentach-po-angielsku/

Obserwuj, jak talenty działają w Twoim życiu. Możesz np. rejestrować swoje obserwacje w dzienniku talentowym czy aplikacji do zarządzania notatkami w telefonie.

Wyciągaj wnioski z tych obserwacji. Które talenty rozumiesz dobrze? Których talentów używasz świadomie? A które stanowią dla Ciebie zagadkę?

Jest takie super ćwiczenie proponowane przez Instytut Gallupa – przeanalizuj swój ostatni sukces pod kątem użycia talentów – czego ten sukces dotyczył? Co dokładnie zrobiłaś, że ten sukces miał miejsce? Które talenty Ci pomogły i w jaki sposób?

Możesz też porozmawiać na ten temat ze swoimi bliskimi. Pokaż im Twój raport. Poproś, by go przeczytali i dali Ci znać, które przejawy talentu obserwują u Ciebie? Spytaj, jak postrzegają Twoje talenty?

3. Określ, w jakim celu chcesz się rozwijać

Zanim rzucisz się w wir działań rozwojowych – pomyśl, po co Ci to? Co chcesz w ten sposób osiągnąć? W czym talenty mają Ci pomóc?

Rozwój mocnych stron nie jest celem samym w sobie.
Mocne strony rozwijasz po to, by wspierały Cię w realizacji Twoich celów.

Osobiście bardzo polecam odkrycie własnego Dlaczego.

Gdy zrozumiesz, co Ciebie napędza, DLACZEGO działasz, łatwiej będzie Ci ustalić priorytety, cele i konkretne działania. Po więcej informacji odsyłam tu:

Simon Sinek zacznij od DLACZEGO ? – YouTube

Książka „Zaczynaj od DLACZEGO”

Daj sobie czas, by określić własne aspiracje – Quo vadis, człowieku?

Nie musisz podpisywać cyrografu rozwojowego na 10 lat do przodu. Wystarczy, że ustalisz sama ze sobą, co chcesz zrealizować w szerszym kontekście. A przedział czasowy – wybierz zgodnie z własną preferencją. Bo dla niektórych 1 rok to będzie dużo, a dla innych – 10 lat będzie za krótko. I to jest ok – fajnie, że jesteśmy tacy różnorodni!

4. Zaplanuj, jak konkretnie będziesz rozwijać talenty

Sporo pracy wykonałaś już przy punkcie 2. Poszerzałaś wtedy swoją wiedzę – czym są talenty i jak działają w Twoim życiu.

Teraz pora na działanie. Żeby talenty rozwijać, to trzeba ich świadomie używać.

Wybierz konkretne zadanie, które będziesz realizować w najbliższym czasie. Czego będzie ono wymagało od Ciebie?

Których talentów chcesz celowo użyć?

Które wyciągniesz na pierwszy plan?

A które potrzebujesz poskromić, bo mogą działać w kontrze do Twojego celu?

5. Oceń, jak Ci poszło

Gdy zrealizujesz zadanie, odetchnij. Uciesz się. A potem przeanalizuj:

Co się dokładnie wydarzyło?

Co zagrało i  chcesz to powtarzać?

A co potrzebujesz jeszcze przećwiczyć? Kiedy będziesz miała kolejną okazję?

I tak w kółko. To jest proces na całe życie. Bo będziesz się zmieniać. Przez co Twoje potrzeby będą się zmieniać. I Twoje otoczenie i okoliczności też będą się zmieniać.

Jak Ci jest z tą perspektywą? Cieszysz się, czy już jesteś zmęczona na samą myśl?

Na każdym z tych etapów, możesz skorzystać ze wsparcia coacha mocnych stron – to taki coach, który specjalizuje się właśnie we wspieraniu klientów rozwijających świadomie swoje talenty, budujących mocne strony – by były ich supermocami i pomagały realizować cele. Więcej informacji o coachingu mocnych stron znajdziesz tutaj:

Jakie masz przemyślenia po lekturze tego wpisu? O czym jeszcze chcesz przeczytać? Jakich informacji szukasz? Napisz proszę w komentarzu lub wyślij do mnie wiadomość: daterlikowska@gmail.com W polityce prywatności sprawdzisz, jak dbam o Twoje dane osobowe.

Dobrego dnia!

Tędy wrócisz na stronę główną: