Robiłaś badanie Gallupa i wiesz, że masz talent Maksymalista®
(Maximizer®) wśród swoich dominujących?
Chcesz dowiedzieć się o nim więcej?
A może ktoś z Twoich bliskich ma/przejawia ten talent?
Ten wpis pomoże Ci lepiej zrozumieć, czym się charakteryzuje talent Maksymalista®, co wartościowego wnosi i jak go rozwijać.
Zapraszam do lektury!

Źródło obrazka: Unsplash

Gdy masz talent Maksymalista®:

Bazujesz na mocnych stronach jak nikt inny – sprawiasz, że to, co już dobre, staje się wybitne!

Dążysz do doskonałości i najwyższej jakości. I do tego namawiasz innych. A ponieważ Maksymalista to talent z domeny wywierania wpływu – namawianie idzie Tobie nadzwyczaj skutecznie.

Zdecydowanie bardziej wolisz działać z atutami, niż ze słabościami. Po co szlifować coś, w czym nie da się dojść do doskonałości?

Błyskawicznie namierzasz mocne strony w innych ludziach – wiesz, w czym mogą się sprawdzić najlepiej.

Dążysz do doskonałości i najwyższej jakości. I do tego namawiasz innych. A ponieważ Maksymalista to talent z domeny wywierania wpływu – namawianie idzie Tobie nadzwyczaj skutecznie.


Co wnosisz do zespołu/pracy?

Gdy mówisz członkom zespołu, w czym są świetni – wzmacniasz ich zaangażowanie w pracę. Dzięki temu potrafisz zmotywować ich do większego wysiłku.

Potrafisz z mocą powiedzieć innym „Stać Cię na więcej!” – i sprawiasz, że ludzie faktycznie po to własne „więcej” sięgają.

Dzięki Tobie projekt jest nie tylko dowieziony. On jest dowieziony z efektem wow!

Intuicyjnie wiesz, który projekt przyniesie maksymalnie dużo korzyści. Dzięki Tobie zespół może ustalić właściwe priorytety i włożyć energię w projekt, który zmaksymalizuje efekt.

Potrafisz z mocą powiedzieć innym „Stać Cię na więcej!” – i sprawiasz, że ludzie faktycznie po to własne „więcej” sięgają.

Źródło obrazków: Unsplash


Co wnosisz jako mama z talentem Maksymalista®?

Kto jak kto, ale Ty wyhaczysz supermoce Twoich dzieci! I będziesz wspierać je w rozwoju tych mocnych stron. Szukaj dla nich najkorzystniejszych sposobów dalszego rozwoju. Zaangażuj nauczycieli, doradców trenerów.

Pozostań przy tym uważna na potrzeby dziecka. Działaj, o ile ono chce pracować nad rozwojem mocnych stron. Uszanuj jeśli (jeszcze lub już) nie jest na to gotowe.

Sprawdzaj, czy nie narzucasz dziecku zbyt wysokich standardów. Obserwuj, czy nie oczekujesz od niego poziomu osoby dorosłej. Może warto, byś do planu włączyła wiedzę o psychologii rozwoju? Rozwijaj to, co na danym etapie faktycznie można rozwijać.

Bądź przykładem dla dzieci. Opowiadaj im o własnych mocnych stronach. Daj im też znać, jakie supermoce w nich zauważasz. Pozwól też dzieciom zaobserwować Ciebie „w akcji” – gdy dmuchasz w żagle innym osobom (np. członkom rodziny, przyjaciołom), mówiąc im, co potrafią i na co ich stać.

Czytaj razem z dziećmi o osobach, które odniosły sukces. Opowiadaj im o autorytetach. Omawiajcie razem przykłady osób, które rozwinęły swoje talenty w mocne strony. Dyskutujcie, czego możecie się od nich nauczyć?


Jak możesz rozwijać ten talent?

Dążysz do doskonałości i najwyższej jakości. Obserwuj, czy nie przeradza się to w zapędy perfekcjonistyczne. Zadawaj sobie pytania, czy na pewno warto aż tak szlifować dany temat? Czy włożony wysiłek jest adekwatny do oczekiwań? Co uznasz za definicję wykonanego zadania (definition of done)? Co będzie realnym ROI, czyli zwrotem z inwestycji?

Pamiętaj, że nie wszyscy mają taką potrzebę dążenia do perfekcji. W danej sytuacji, dla kogoś dobre może być wystarczające. Choć jest to trudne, uszanuj to dla dobra Waszej relacji. Sprawdź też, co Tobie to robi, gdy pracujesz z kimś, kto nie chce korzystać w maksymalny sposób ze swoich możliwości?

Celuj w role, dzięki którym będziesz wspierać ludzi w osiąganiu sukcesów. To będzie nakręcało Cię do dalszej pracy.

W naszym świecie wciąż wiele ludzi uważa, że należy przede wszystkim walczyć ze słabościami. Możesz trafić na taki wymóg w firmie, w której pracujesz. Nie daj sobie wmówić, że to na własnych słabościach masz się teraz skoncentrować. Naprawianie jest sprzeczne z Twoim sposobem myślenia. Przemyśl, jak zadbasz w tej sytuacji o własny dobrostan i wierność zasadom, jednocześnie okazując szacunek zasadom w firmie.

Szlifuj umiejętność dostrzegania mocnych stron w innych ludziach – jesteś niczym odkrywca diamentów. Wspieraj ich w opowiadaniu o ich mocnych stronach – ludzie często mają z tym problem.

Zadawaj sobie pytania, czy na pewno warto aż tak szlifować dany temat? Czy włożony wysiłek jest adekwatny do oczekiwań? Co uznasz za definicję wykonanego zadania (definition of done)? Co będzie realnym ROI, czyli zwrotem z inwestycji?


Jak wyjaśniać innym ten talent?


To możesz mówić ludziom, by lepiej rozumieli Twoje potrzeby i motywację:


Cenię wysoką jakość. Możesz mieć poczucie, że jestem wybredna i nic mi się nie podoba. Jeśli to uderza w Ciebie, daj mi proszę znać. Potrzebuję wiedzieć, gdy ten talent przestaje służyć ludziom wokół.



Gdy koncentruję się na zadaniu, potrafię długo szlifować temat, by osiągnąć doskonałość. Możesz dać mi znać, jeśli się zawieszę na czymś, co tak naprawdę
nie jest kluczowe„.



Profil boczny kobiety w golfie w kolorze russet i białej torebce. Patrzy w górę z zamkniętymi oczami.

Nie znoszę naprawiać słabości. Moim zdaniem przynosi to niewiele pożytku. O wiele lepiej jest stawiać na mocne strony. Dlatego gdy zmusza się mnie do rozwijania obszaru, który jest moją słabszą stroną, autentycznie nie widzę sensu i stawiam opór. Daj mi proszę znać, jeśli ta słabość wymaga istotnej naprawy. Ale uszanuj również, gdy zamiast niej wolę szlifować moje supermoce. Ja po prostu wiem, że z nimi mogę zajść dalej”.



„Przydam się, jeśli nie zauważasz swoich mocnych stron. Wyłapywanie ich w sobie i innych ludziach przychodzi mi z łatwością. To będzie dla mnie przyjemność pomóc w tym Tobie”.

Źródło obrazków: Unsplash


Moje polecajki książkowe dla osób z talentem Maksymalista:

„Od dobrego do wielkiego” Jim Collins

„Po pierwsze: złam wszelkie zasady” Marcus Buckingham, Curt Coffman

„Nowa psychologia sukcesu” Carol Dweck

Więcej informacji o talencie Maksymalista znajdziesz tu:

Blog Marty Bary

Podcast Dominika Juszczyka

Gallup Theme Thursday

Gallup Blog

Podcast Tropiciele Talentów

Strengths based Parenting

Jakie masz przemyślenia po lekturze tego wpisu? O czym jeszcze chcesz przeczytać? Jakich informacji szukasz? Napisz proszę w komentarzu lub wyślij do mnie wiadomość: daterlikowska@gmail.com W polityce prywatności sprawdzisz, jak dbam o Twoje dane osobowe.

Dobrego dnia!