Robiłaś badanie Gallupa i wiesz, że masz talent Osiąganie®
(Achiever®) wśród swoich dominujących?
Chcesz dowiedzieć się o nim więcej?
A może ktoś z Twoich bliskich ma/przejawia ten talent?
Ten wpis pomoże Ci lepiej zrozumieć, czym się charakteryzuje talent Osiąganie®, co wartościowego wnosi i jak go rozwijać.
Zapraszam do lektury!

Źródło obrazka: Unsplash

Gdy masz talent Osiąganie®:

Wyznaczasz zadania i je realizujesz. Po prostu. Tej determinacji zazdrości Ci niejedna osoba!

Lubisz tworzyć listy z zadaniami i odhaczać na niej te „zrobione”. To Cię motywuje do dalszej pracy.

Masz niespożytą energię i wolę działania. Jesteś niezwykle pracowita. Możliwe, że dziwią Cię ludzie, którzy dużo mówią i narzekają, ale nic nie robią. Ty zdecydowanie wolisz DZIAŁAĆ!

Lubisz i potrzebujesz mieć zajęcie. Może być Ci trudno „tylko” oglądać film – przecież jednocześnie możesz chociaż składać ubrania albo obierać jabłka na ciasto.

Nawet gdy masz dzień wolny, raczej nie spędzisz go na „nicnierobieniu” – Twój wypoczynek pewnie będzie aktywny.

Masz niespożytą energię i wolę działania. Jesteś niezwykle pracowita. Możliwe, że dziwią Cię ludzie, którzy dużo mówią i narzekają, ale nic nie robią. Ty zdecydowanie wolisz DZIAŁAĆ!


Co wnosisz do zespołu/pracy?

Jeśli jakiś projekt trzeba zrealizować – nie będzie lepszej kandydatki, by o to zadbać. Wejdziesz i dopniesz swego. Narzucisz odpowiednie tempo pracy. Jesteś szalenie produktywna.

Masz niespożytą energię i determinację. Ludzie na bank dziwią się, skąd masz w sobie tyle niewyczerpanej siły. A Ty pewnie się dziwisz, że oni się dziwią 😉 Bo przecież to oczywiste, a praca jest super. A jednak – nie każdy tak ma; to Twój wielki dar!

Wnosisz orientację na wyniki. I pilnujesz, by pozostali również się na nich koncentrowali.

Masz niespożytą energię i determinację. Ludzie na bank dziwią się, skąd masz w sobie tyle niewyczerpanej siły. A Ty pewnie się dziwisz, że oni się dziwią 😉
A jednak – nie każdy tak ma; to Twój wielki dar!

Źródło obrazków: Unsplash


Co wnosisz jako mama z talentem Osiąganie®?

Korzystaj z tego, że jesteś świetna w realizacji listy zadań – jest mało prawdopodobne, że zapomnicie o jakimś projekcie do szkoły 😉

Uwzględniaj na liście zadania związane np. z pasją Twojego dziecka; pokazuj mu korzyści z takiej listy zadań, śledźcie razem postępy.

Wykorzystaj swoją energię do aktywności przedszkolnych/szkolnych i zaangażuj w nie dzieci – może razem przygotujecie coś świetnego dla lokalnej społeczności, a przy okazji spędzicie ten czas aktywnie?

Wasze wakacje na pewno nie będą nudne – zadbasz o różne aktywności na każdy dzień – sprawdzaj jednak, czy pozostali członkowie rodziny chcą i są w stanie działać tyle co Ty.


Jak możesz rozwijać ten talent?

Upewniaj się, że na Twojej liście zadań są nie tylko zadania związane z pracą, ale też te bardziej osobiste – związane z rozwojem własnym, rozwojem w roli rodzica itp.

Pamiętaj, że nie wszyscy mają taką energię do działania; Twoi bliscy mogą potrzebować więcej czasu na regenerację niż Ty; to nie jest równoznaczne z lenistwem.

Jeśli nie lubisz dłuższych projektów (bo nie można ich szybko odhaczyć), spróbuj robić cykliczne podsumowania. Doceniaj postęp. Zobacz, jak mniejsze zadania prowadzą Cię do czegoś większego. Poklep się mentalnie po pleckach.

Wpisuj na listę celebrację sukcesów – ucz się świętować nie tylko dla siebie – to może być ważne dla Twoich bliskich, a samo „super, zrobione, za co się teraz bierzemy?” – niewystarczające.

Sprawdzaj, czy nie bierzesz na siebie za dużo zadań; ustal z bliską osobą, że da Ci sygnał, kiedy przeginasz. Sprawdzaj też, które zadania rzeczywiście są ważne, np. czy wspierają Twoją misję/strategię?

Możesz mieć tendencję do wykonywania prostszych zadań, byleby tylko poczuć satysfakcję ze skreślenia ich z listy. Upewniaj się, czy jesteś zajęta naprawdę ważnymi sprawami, czy tylko zajęta?

Opowiadaj innym, w jaki sposób pracujesz, co jest dla Ciebie ważne. Pamiętaj jednak, że efektywna komunikacja jest dwutorowa – akceptuj to, że inni mogą myśleć zgoła inaczej i wychodź naprzeciw ich potrzebom. Gdy obie strony mówią szczerze i przyjmują się z otwartością, szanse na powodzenie przedsięwzięcia rosną. A przecież Tobie zależy na tym, by zrealizować zadanie. Prawda?

Możesz mieć tendencję do wykonywania prostszych zadań, byleby tylko poczuć satysfakcję ze skreślenia ich z listy. Upewniaj się, czy jesteś zajęta naprawdę ważnymi sprawami, czy tylko zajęta?


Jak wyjaśniać innym ten talent?


To możesz mówić ludziom, by lepiej rozumieli Twoje potrzeby i motywację:


„Lubię mieć zajęcie. Nie potrafię nic nie robić, nawet na urlopie. Jest to jednak moje podejście i wybór. Nie chcę narzucać go Tobie. Daj znać, jeśli czujesz presję z mojej strony, by działać w tempie i intensywności, która nie jest Twoja. Razem ustalimy, co zrobić w tej sytuacji. Potrzebuję wiedzieć, co myślisz, bo się nie domyślę.



Gdy koncentruję się na zadaniu, to NAPRAWDĘ się koncentruję. Wówczas mogę Ci się wydawać oschła w komunikacji. Szczerze? Najchętniej załatwiłabym sprawę równoważnikami zdań. Czasem słyszę od innych, że mówię, jakbym recytowała listę zadań. Przechodzę do rzeczy, grzecznościowe zwroty nie są dla mnie czymś naturalnym. Jeśli Ci to przeszkadza, daj mi znać. Ustalmy, o czym powinnam pamiętać, żeby nam się dobrze współpracowało. Proszę Cię też o akceptację moich potrzeb„.



Profil boczny kobiety w golfie w kolorze russet i białej torebce. Patrzy w górę z zamkniętymi oczami.

Potrzebuję dokładnie wiedzieć, jaki jest cel. A potem potrzebuję swobody działania. Nie martw się o moją motywację. To mi wystarczy, by działać i dopiąć swego”.



„Przydam się w zadaniu, które trzeba dowieźć, a inni stracili już do niego zapał i serce. Nadam odpowiednie tempo. Uwielbiam zamykać temat i skreślać go z listy. Samo wyobrażenie tego momentu daje mi motywacyjnego kopa. Jeśli potrzebujesz takiej determinacji – lepszej osoby nie znajdziesz”.



„Mam tendencję, by brać na siebie dużo zadań. Jeśli widzisz, że się wypalam, a ja sama w amoku zdaję się tego nie zauważać, powiedz mi, proszę”.


Źródło obrazków: Unsplash


Moje polecajki książkowe dla osób z talentem Osiąganie:

„Drive” Daniel H. Pink

„12 tygodniowy rok” Brian Moran, Michael Lennington

„Cztery tysiące tygodni” Oliver Burkeman

Więcej informacji o talencie Osiąganie znajdziesz tu:

Blog Marty Bary

Podcast Dominika Juszczyka

Gallup Theme Thursday

Gallup Blog

Podcast Tropiciele Talentów

Strengths based Parenting

Jakie masz przemyślenia po lekturze tego wpisu? O czym jeszcze chcesz przeczytać? Jakich informacji szukasz? Napisz proszę w komentarzu lub wyślij do mnie wiadomość: daterlikowska@gmail.com W polityce prywatności sprawdzisz, jak dbam o Twoje dane osobowe.

Dobrego dnia!