Robiłaś badanie Gallupa i wiesz, że masz talent Uczenie się ® (Learner ®) wśród swoich dominujących? Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? A może ktoś z Twoich bliskich ma/przejawia ten talent? Ten wpis pomoże Ci lepiej zrozumieć, czym się charakteryzuje talent Uczenie się ®, co wartościowego wnosi i jak go rozwijać. Zapraszam do lektury!

Źródło obrazka: Unsplash

Gdy masz talent Uczenie się ®:

– Słyszałaś, co mówi się o mózgach małych dzieci? Że są bardzo otwarte i chłoną wiedzę jak gąbka? Osobie z talentem Uczenie się ten plastyczny mózg zostaje na zawsze 🙂

– Nie jesteś kujonem – Ty zwyczajnie naprawdę uwielbiasz się uczyć! I przychodzi Ci to z łatwością.

– Intuicyjnie wiesz, w jaki sposób uczysz się najefektywniej. Potrafisz błyskawicznie wdrożyć się w nowy temat.

Obietnica, że nauczysz się czegoś nowego – energetyzuje Cię i motywuje.

– Chcesz poprawić sobie humor? Dodać motywacji? Sięgnij po książkę. Nic tak nie nakręca osoby z talentem Uczenie się 🙂

– Czy wiesz, że wśród 10 kompetencji przyszłości wg Światowego Forum Ekonomicznego jest „Aktywne uczenie się i strategie uczenia się”? Twój talent Uczenie się możesz łatwo przekształcić w tę umiejętność – inwestuj w niego i świadomie rozwijaj. To jest Twój as w rękawie, jeśli chodzi o rozwój zawodowy.

Co wnosisz do zespołu/pracy?

– Ludzie generalnie źle znoszą zmiany. A Ty możesz im pomóc przejść przez proces oswajania się z nowym narzędziem czy procesem. Szybko się go nauczysz i chętnie pokażesz innym, jak z niego korzystać. A Twój entuzjazm do nowości umocni i uspokoi koleżanki i kolegów. Pokażesz, że nie taki diabeł straszny. To prawdziwa moc i duża odpowiedzialność.

– Będziesz idealną kandydatką do projektów międzydziałowych – świetnie się odnajdziesz w roli, która wymaga szybkiego przyswajania różnorodnych treści. I tylko pomyśl, ile wiedzy możesz wynieść z takich projektów!

Lubisz przekazywać wiedzę dalej – w pracy dbasz o to, by ludzie rozwijali się, podnosili kwalifikację, byli na bieżąco w tematach, które ich dotyczą. Jesteś tą osobą, która zaczyna luźną rozmowę w pracy od „Hej, a czytałaś, że…” 😉

Co wnosisz jako mama z talentem Uczenie się®?

– Będziesz tym entuzjastycznym rodzicem, który chętnie pomoże dziecku w nauce. I z radością przypomni sobie, własne czasy szkolne.

– Wiesz, w jaki sposób sama najłatwiej się uczysz. Wiesz też, że są różne sposoby uczenia się. Nie narzucasz innym tego jedynego słusznego. Pomóż dziecku znaleźć jego/jej sposób przyswajania wiedzy.

– Wiesz, że Twoje dziecko to jest fascynujący, wiecznie zmieniający się materiał? Studiuj je! Obserwuj, co sprawia, że rozkwita? Co je nakręca i ciekawi? Omawiajcie to wspólnie.

– Wystawiaj dziecko na nowości. Zabieraj w ciekawe miejsca. Sama też na tym skorzystasz :).

Jak możesz rozwijać ten talent?

– Poznajesz nowe zagadnienie. Wkręcasz się w nie. Zachłystujesz poczuciem świeżości. A potem ekscytacja mija, temat powszednieje. I wtedy zaczynasz szukać nowego tematu. Brzmi znajomo?
Osoba z niedojrzałym talentem Uczenie się często „ćpa” wiedzę. Uczy się dla samego procesu uczenia się.  Sprawdzaj ze sobą, jak możesz wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyczny sposób. Komu i czemu ma ta wiedza służyć? Możesz rozwijać tę umiejętność na własną rękę lub np. współpracować z osobą, która ma dominujący talent Osiąganie (Achiever).

– Zanim wkręcisz się w kolejny temat – ustal cel. Po co chcesz się tego uczyć? Czy nauka danego obszaru jest spójna z Twoją misją? Czy to pomoże Ci zrealizować Twoje cele? Czy pomoże innym ludziom? A jeśli nie – ucz się odpuszczać.
Na świecie jest wiele obszarów do zbadania – ale to nie oznacza, że musisz poznać je wszystkie. Ważniejsze, byś poznała wszystkie te, które są wartościowe z punktu widzenia Twojej misji życiowej.
Możesz rozwijać tę umiejętność na własną rękę lub np. współpracować z osobą, która ma dominujący talent Ukierunkowanie (Focus).

– Osoba z niedojrzałym talentem Uczenia się potrafi wpaść w cug nauki – kosztem relacji z ludźmi. Sprawdź, czy to Ciebie dotyczy. Spróbuj ustalić proporcję, w której dajesz czas sobie i swoim pasjom, ale też pielęgnujesz relacje.

– Osoby z talentem Uczenie się przeważnie uwielbiają dzielić się wiedzą. I chwała Ci, jeśli to robisz. Tylko upewnij się, że Twój odbiorca potrzebuje danej wiedzy. I do jakiego stopnia potrzebuje? Niedojrzały talent Uczenie się z łatwością potrafi przypiąć Ci do pleców łatkę „męczącej mądralińskiej”.

– Nie u każdego człowieka ten talent dominuje. Im szybciej to zaakceptujesz, tym lepiej i dla Ciebie, i relacji, jakie budujesz. Nie każdy będzie uczył się tak szybko jak Ty. Nie każdy będzie zainteresowany nowinkami. Niektórzy ludzie trzymają się swojej specjalizacji i nie chcą zgłębiać innej. Uszanuj to, pozwól im być ekspertami i zauważ, jakie korzyści płyną z ich podejścia. Doceń różnorodność i szukaj synergii, zamiast „nawracać” ich na siłę.

– Czy zdarza Ci się wkręcić w nowy temat, przy okazji zaniedbując Twoje aktualne obowiązki  w pracy? Jeśli tak, spróbuj tej metody – ustaw sobie w kalendarzu czas na naukę. I w tym czasie – popuść wodze i chłoń nowinki – o ile mają sens z punktu widzenia Twoich aspiracji. Będzie to wymagało od Ciebie samodyscypliny – to na pewno. Ale warto!

– To, że dużo wiesz na dany temat, nie oznacza, że jesteś jedyną ekspertką w grupie – sprawdzaj z innymi, co mogą wnieść do danego tematu, pytaj i… ucz się 🙂

Jak wyjaśniać innym ten talent?

To możesz mówić ludziom, by lepiej rozumieli Twoje potrzeby i motywację:

Najlepiej zmotywujesz mnie do zadania, gdy obiecasz mi, że nauczę się czegoś nowego”.

„Kiepsko znoszę powtarzalną pracę. Za to jestem świetna, gdy trzeba w krótkim czasie przyswoić jakiś nowy temat. Wtedy rozkwitam.”

„Potrzebuję wystawiać się na nowe zagadnienia. Mój umysł pragnie wyzwań”.

„Chętnie dzielę się wiedzą. Jednak jeśli wg Ciebie przekazuję za dużo informacji, daj mi proszę znać. Chcę to robić efektywnie i z korzyścią dla Ciebie”.

Moje polecajki książkowe dla osób z talentem Uczenie się:

Znasz termin „multipotencjalność”? Jeśli nie, to zajrzyj do tych źródeł:

Puttylike | A Home for Multipotentialites

TED Talk: Why Some of Us Don’t Have One True Calling | Emilie Wapnick | TED – YouTube

Multipotencjaliści – czy Ty też jesteś jednym z nich? | Life Architect

Książka „How to be everything” Emilie Wapnick

Książka “Jak się uczymy. 26 naukowo potwierdzonych mechanizmów” Daniel Schwartz

Więcej informacji o talencie Uczenie się znajdziesz tu:

Blog Marty Bary

Podcast Dominika Juszczyka

Gallup Theme Thursday

Gallup Blog

Podcast Tropiciele Talentów

Strengths based Parenting

Jakie masz przemyślenia po lekturze tego wpisu? O czym jeszcze chcesz przeczytać? Jakich informacji szukasz? Napisz proszę w komentarzu lub wyślij do mnie wiadomość: daterlikowska@gmail.com W polityce prywatności sprawdzisz, jak dbam o Twoje dane osobowe.

Dobrego dnia!